Pravice in obveznosti

Pravice staršev in otrok so določene v mednarodnih dokumentih, ustavi in zakonu.  Vrtec je institucija, ki mora skrbeti za uresničevanje temeljnih otrokovih pravic. V  demokratični državi zastopajo otrokove pravice starši oz. njihovi zakoniti zastopniki.

• ob vstopu otroka v vrtec, se staršem omogoči postopno uvajanje otroka v vrtec
  • starši imajo pravico do vpogleda v programe za predšolske otroke, do obveščenosti o življenju in delu v vrtcu, do zaščite zasebnosti. Sodelujejo lahko pri načrtovanju in organiziranju dela. Pri tem pa morajo upoštevati meje svojega soodločanja in ne smejo posegati v strokovno avtonomnost vzgojiteljice in vrtca.

Ob vključitvi  otroka v vrtec prejmejo starši v podpis Pogodbo o vključitvi otroka vrtec.

S podpisom se zavezujejo k spoštovanju določenih pravil:

• spoštovati sprejete dogovore in poslovalni čas vrtca,
  • otroka ob prihodu v vrtec oddati strokovnim delavcem,
  • obveščati o otrokovi odsotnosti in vzrokih zanjo - do 8. 30 ure,
  • redno mesečno poravnati finančne obveznosti,
  • otroka primerno obuti in obleči za dejavnosti v vrtcu in bivanje na prostem za različne vremenske priložnosti, da bo lahko aktiven
  • poskrbeti, da otrok ne bo prinašal v vrtec nevarnih, neprimernih, dragih predmetov - zanje ne odgovarjamo,
  • v vrtec pripeljati le zdravega otroka,
  • da bolnega otroka peljejo k zdravniku in o vzroku odsotnosti obvestijo vzgojiteljico,
  • seznaniti vzgojiteljico s posebnostmi otroka, ki so pomembne za njegov razvoj, varnost in zdravje,-poskrbeti, da ima otrok ob prihodu in odhodu iz vrtca ustrezno spremstvo staršev ali pooblaščenih oseb.