Posebno priznanje za ustvarjalnost naših otrok

Animirani film »Polomljena kočija«, ki so ga izdelali otroci iz enote Barbara, pod mentorstvom Barbare Adeeb in Bernarde Senčar v sodelovanju s predstavnikoma DDT Tanjo Hanžič in Bogdanom Šteh, je prejel posebno priznanje Komisije za preprečevanje Korupcije(KPK).  KPK v okviru svoje preventivne vloge spodbuja otroke in mlade, da se že v zgodnjem otroštvu vključujejo v aktivnosti, ki spodbujajo razvijanje temeljnih človekovih vrednot.

Na ustvarjalnem natečaju »Spoznavanje integritete v vrtcih« je sodelovalo 29 vrtcev iz cele Slovenije. Risani izdelki otrok so bili razstavljeni v Slovenski kinoteki, kot poseben del prireditve pa je bil predstavljen animirani film »naših otrok«.

Prvotni namen projekta je bil približati otrokom vsebino in sporočilo zgodbe in hkrati na inovativen način nadgraditi likovno upodabljanje zgodbe z gibljivimi slikami (stop – motion tehnika).

Otroci iz skupine »Žogic« so pri nastajanju animiranega filma ves čas aktivno sodelovali, vsi so se preizkusili v vseh vlogah, od snemalcev do scenaristov ter pripovedovalcev. Vedno je vzporedno potekalo snemanje in ustvarjanje scene in likov za naslednje inserte. Samo snemanje risanke je potekalo približno en teden. Otroci so lepo sodelovali in bili motivirani. Ves čas so lahko preverjali, popravljali kratke inserte in si zavrteli svoj del, ki so ga prispevali. Ko so bili posneti vsi prizori, smo pričeli s snemanjem glasov.  Organizirali smo avdicijo kar je bilo otrokom zabavno in jih je še dodatno motiviralo. Komisija za izbor pa so bili seveda tudi otroci. Tako smo dobili glavne vloge. Da je bilo otrokom lažje, hkrati pa je dobilo to priložnost več otrok, smo vlogo Mojce in kočijaža podelili dvema otrokoma. Nekateri so bili zelo pogumni, drugi malo bolj sramežljivi in zadržani. Vsi so pa zelo lepo sodelovali in se zabavali, ko so poslušali svoj posneti glas. Glasovi so bili posneti s snemalnikom na telefonu."

Na spodnji povezavi si lahko ogledate animirano risanko po zgodbici Polomljena kočija, ki so jo izdelali otroci iz enote Barbara, pod mentorstvom Barbare Adeeb in Bernarde Senčar. Svoje spretnosti in znanje sta prispevala tudi predstavnika DDT, Tanja Hanžič in Bogdan Šteh.