ČAROBNI FIŽOLČEK

V prvem tednu oktobra smo v skupini pričeli s temo Čarobni fižolček. Dejavnost je bila spontana, povod zanjo pa so dali starši ene od deklic v skupini, ki so nam prinesli vrečko s stroki fižola, lončke in zemljo. Rdeča nit teme je spoznavanje fižola kot rastline preko vseh čutil in kurikularnih področij.

Otroci so se preizkusili v luščenju fižolnih strokov, kar je potekalo podobno kot odpiranje kakšnega darila ali »kinder jajčk« - vsako seme fižola je predstavljalo nekakšno presenečenje – nikoli nisi zares vedel, kakšne barve in velikosti semena bo pravzaprav pokukalo iz stroka. Nadaljevali smo s sajenjem fižola v lončke. Dejavnost je preprosta in otroci so samostojno posadili vsak svoj fižol. Kaj kmalu so iz lončkov začela kukati stebla. Vsakodnevno opazujemo naše rastline, se o videnem pogovarjamo, predvidevamo, ter se učimo neposredno iz izkušenj. V knjigah iščemo različne informacije na temo fižola, pri čemer imajo otroci možnost spoznati knjigo kot vir informacij. Otroci imajo možnost vsakodnevne igre s suhim fižolom na različne načine:, prenašanje fižola s pincetami, preštevanje fižolčkov, uporaba tehtnice, iskanje informacij in fotografij v otroških revijah in knjigah, izdelovanje različnih likovnih izdelkov iz fižola. Seveda pa nismo pozabili preveriti, če ima res vsak fižolček bel trebušček.

Izdelali smo si igro Tri v vrsto s pobarvanimi fižolčki. Prebrali smo knjigo Fižolček, ogelček in slamica ter izdelali plakat o fižolu. Fižol pa nas spremlja tudi pri gibalni igri Tanč'ca, kjer namesto kamenčkov uporabljamo fižolove vrečke.

V naslednjih dneh bomo poskusili izdelati tudi namaz iz fižola ter prebuditi naše brbončice.  Še naprej bomo opazovali naše čarobne fižolčke. Če bomo skrbno pazili nanje, bodo morda zrasli celo do neba.

Otroci tako preko lastnih izkušenj, aktivnega sodelovanja in posledično celostnega učenja prihajajo do novih spoznanj in vedenj.

Zapisala vzgojiteljica Alja Volaj, skupina Sovice (starost otrok 4-5 let)