ČUTNA POT PRI NAJMLAJŠIH: ZAČUTI JESEN Z BOSIMI NOGAMI

Če se za trenutek ustavimo in pogledamo okrog sebe, lahko opazimo, kako jesen na vsakem koraku za seboj pušča polno drobnih sledi. Res je, da lahko naravo opazujemo na fotografijah ali skozi okno, a povsem drugo je naravo okrog sebe vdihniti, se je dotakniti, morda tudi okusiti in biti z njo eno. Še posebej to velja za otroke, ki pri učenju uporabljajo svoje celo telo. Zato smo se odločili, da jesen povabimo kar v našo igralnico. Ob pomoči staršev sva s pomočnico v igralnici uredili naravoslovni oziroma raziskovalni kotiček, kjer imajo otroci na voljo različne jesenske plodove in drugo (kostanj in ježice, različne buče, želod, orehe, žir, lubje,koruzo, storže ...). Otroci so z njimi vsakodnevno v stiku in jih tako preko različnih dejavnosti spoznavajo s pomočjo svojih čutil.

Našo igralnico pa že nekaj dni bogati tudi ČUTNA POT. Ta je narejena iz škatel, vsaka od njih pa vsebuje določen material. Mi smo uporabili tistega, ki nam ga je uspelo zbrati največ, in sicer kostanj, želod, mah in jesensko listje. Doživljanja otrok so bila različna. Nekateri so sprva stopali previdno in počasi, spet drugi so bili bolj pogumni. Vsi pa so hodili po poti znova in znova ter uživali v dejavnosti, ki jim je ponudila tako sprostitev in masažo stopal, kot tudi učenje na malce drugačen način. Motivacijo za dejavnost je otrokom predstavljalo tudi to, da so lahko bili bosi. Nogavice in copati so kar frčaaaaali po zraku od veselja. Obuvanje nogavic po končani dejavnosti pa ... no, tudi ob tem smo se dodobra nasmejali.

Alja Volaj, vzgojiteljica v oddelku otrok v starosti 3-4 leta