Dostopnost
Temno-svetli kontrast
Svetlo-temni kontrast
Sivine
A
A
A
Velikost
Prekliči vse
Oblak

Mojca

OBISK PEKA V SKUPINI

Peki (Niko Grafenauer)

V stari Ljubljani so živeli peki,
ki so jih staroljubljanski meščani pogosto namakali v reki.
Ker so bili to zmerom eni in isti,
so bili med vsemi peki najbolj čisti.
V stari Ljubljani so morali peči tak kruh, ki hrusta
in je po meri za vsaka usta.
V stari Ljubljani je vsak pošten pek prodajal kruh zastonj
ali za dober tek.
V stari Ljubljani so peki spekli
kar koli ste jim rekli
In včasih jim je to tako razvnelo domišljijo,
da so zažgali kruh in še pekarijo.
Že v stari Ljubljani so včasih kruh mesili iz moke,
ki iz nje ni kruha.
Ta kruh se še danes preklada iz rok v roke in duha.
V stari Ljubljani so s testim vred vzhajali tudi peki.
Tako se še zdaj ob polni luni nad mestom njihov obraz sveti v reki.

Malce za šalo, malce zares... in zares smo včeraj v skupini gostili peka. Skupaj s svojim pomočnikom nečakom sta nam pokazala, kako zamesimo testo. Medtem ko je testo vzhajalo, smo iz drugega testa, ki ga je pek zamesil že doma, izdelali vsak svoje gnezdo oziroma pletenico. Igra s plastelinom nam je pri tem še kako prišla prav, saj smo morali iz testa oblikovati kroglice in dolge svaljke, katere smo kasneje spletli v kito in jo oblikovali v krog, da je nastalo gnezdo. Da je v sredini tudi med peko ostala luknja, smo iz alufolije oblikovali kroglice, ki smo jih kasneje zamenjali s čokoladnim jajcem. Med peko smo tudi pokukali v kuhinjo, kjer je kuharica budno pazila, da se naš kruh ne zažge. Najboljše od vsega pa je bil vonj po sveže pečenem kruhu, ki je privabljal zdaj eno, zdaj drugo skupino. Prepričana sem, da če bi namesto vrtca tukaj stala pekarna, bi danes prav gotovo stopil vanjo vsak mimoidoči.
Veseli smo, kadar nas družinski člani razveselijo s svojim prihodom in nam na različne načine obogatijo in popestrijo naše popoldneve. Največ od vsega pa pomenijo ravno nasmehi na obrazu in veselje naših najmlajših. Naš pekovski mojster nas je naučil izdelati tudi pleteno srce, katerega recept si lahko ogledate spodaj. Pa še nekaj napotkov, ki jih je vredno upoštevati pri peki kruha. Pa dober tek!

Kruha nikoli ne mesite ravnodušno, kruh mesite z ljubeznijo, dodajte mu svojo radost in nasmejani obraz duše. Zadržite dih, ko kruh vzhaja. Ko spečete zlatorumeni hlebec kruha, ga poglejte z ljubeznijo in videli boste, koliko sonca je v njem. Na tisoče pšeničnih zrn je nabiralo svetlobo in zorelo za vas. V vetru najlepše valovi pšenična njiva, ki igra svoj kozmični ples hvaležnosti. Ko vam pade kruhiz rok, ga poberite in poljubite. Kruha nikoli ne zavrzite. Kruh iz materinih rok se sveti topleje. Ko svoje matere ne boste več imeli, vas bo vonj po kruhu spominjal nanjo.

RECEPT:
Veliko pleteno srce

2kg bele moke
120g sladkorja
30 soli
80g kvasa
80g margarine
1l vode

Pečemo 10 do 15 minut na 180 stopinj Celzija.

Dober tek!

Zapisala Alja Volaj, vzgojiteljica v skupini otrok v starosti 3-4 leta