OGLED FESTIVALA NOVOMEDIJSKE KULTURE SPECULUM ARTIUM

Tudi v letošnjem letu so si otroci iz skupine najstarejših otrok ogledali izbor novomedijskih umetniških instalacij v sklopu festivala Speculum Artium. Ob prihodu v Delavski dom Trbovlje nas je sprejela vodička, ki nas je popeljala skozi razstavi v obeh galerijah, na odru gledališke dvorane in nato še skozi del razstave v avli delavskega doma.

Otroci so si med drugim ogledali napravo za slikanje očesne mrežnice in povečan posnetek le-te na zaslonu. S pomočjo invalidskega vozička in očal, na katerih se je predvajal posnetek vsakodnevnega življenja invalidov v družbi iz njihove perspektive, so doživeli izkušnjo hendikepirane osebe. Opazovali so gibanje in govor robotka z obrazom, ki je posnemal človeškega.

Nekatere instalacije so bile za otroke seveda še preveč abstraktne, da bi jih razumeli, ne glede na to pa jih je razstava prevzela in jih spodbudila h komentiranju in besednem obnavljanju doživetij.

Zapisala Maruša Prelogar, vzgojiteljica v skupini otrok v starosti 5-6 let