PRAVLJICA, DOBER DAN

Prevladujoča dejavnost predšolskega otroka je igra. V igri pridobiva izkušnje, razvija različne sposobnosti, v njej izživlja svojo potrebo po druženju z vrstniki, s pomočjo domišljije prav v igri doseže uresničitev svojih sicer neizpolnljivih želja. V igri je tako vse mogoče.

Prav tako pa je vse mogoče tudi v pravljici. Otroku je pravljica blizu, ker je svet pravljice podoben svetu otroške igre in v teh svetovih je vse mogoče s pomočjo domišljije. S pravljico na posebne načine obogatimo celostni razvoj, z njeno pomočjo pa otrok spozna tudi sistem vrednot:

- razumevanje,
- vedoželjnost,
- strpnost,
- spoštovanje do drugačnosti, različnosti,
- ljubezen,
- odgovornost,
- delavnost,
- samostojnost,
- vztrajnost,
- pravičnost...

Otrokov svet je pravljičen. Ko se z igračami pogovarja, se z njimi veseli, jim zaupa, tako doživlja okolje, v katerem živi. vse je zanj resnično, vse lahko tudi po svoje spremeni. To zmore otrok v svoji domišljiji.
Pravljice so dnevne spremljevalke naših dopoldnevov v vrtcu. Otroci se ob poslušanju pravljic umirijo, prisluhnejo in se po branju / pripovedovanju večkrat aktivno odzovejo povabilu k pogovoru o vsebini pravljice.

Zgodi se tudi, da pravljico plesno - gibalno uprizorimo, vsebino otroci narišejo, tokrat pa sem povabila otroke, da ustvarimo ročne lutke po pravljici Rdeča Kapica. Marsikoga je vabilo pritegnilo k aktivnemu sodelovanju. In so nastale lutke - otroci so se odločili in se zmogli tudi med sabo dogovoriti, katero lutko bo kdo ustvaril. vse pravljične osebe so bile zastopane - največ izvedb lutk pa je doživel volk: kar trije so nastali izpod spretnih rok naših otrok.
Pa ni ostalo samo pri tem. Otroci so pripravili še sceno - iz raznovrstnih kock in kamenčkov, pa nekaj pregrinjal smo našli v enem od naših kotičkov, pripravili smo gledališče ... in zgodila se je predstava. Imenitna! Otroci, ki so predstavo gledali, so nagradili svoje vrstnike z  aplavzom.

In nato so naše lutke še obogatile razstavo lutk v galeriji delavskega doma.

Zdaj so spet v vrtcu. In sploh "niso pri miru", ker jih otroci dnevno "oživljajo": z njimi igrajo predstavo: zase, za vrstnike ali pa kar tako, ko se z njimi pogovarjajo.

Zapisala Lili Sačić, vzgojiteljica v oddelku otrok, starih od 3 do 5 let