VKLJUČEVANJE OTROK S POSEBNIMI POTREBAMI V DEJAVNOSTI V REDNI SKUPINI

V našo enoto so vključeni tudi otroci s posebnimi potrebami. Nekaj otrok obiskuje redne oddelke, v katerih so vključeni v iste dejavnosti kot ostali vrstniki, strokovni delavci pa ustrezno prilagodimo svoj pristop. Drugi pa so vključeni v razvojni oddelek, ki ga vodi vzgojiteljica s posebnimi specialno pedagoškimi znanji.

Ti otroci se v nekaterih ozirih razlikujejo od ostalih vrstnikov, v mnogih pogledih pa so jim enaki ali jih celo prekašajo. Zato sledimo miselnosti, da se učimo drug od drugega in se na ta način bogatimo.

Vključevanje otrok iz razvojnega oddelka v redni oddelek je do zdaj potekalo bolj spontano. V prihodnjih mesecih pa skupaj z vzgojiteljico in starši načrtujemo intenzivnejše, dnevno vključevanje v oddelek najstarejših otrok.

Otroci rednih oddelkov se z otroki s posebnimi potrebami dnevno srečujejo ob združevanju oddelkov, na igrišču, skupaj se družimo ob dogodkih na nivoju enote. Zato v njihovih interakcijah ni čutiti zavor, kot bi v današnji družbi tudi moralo biti. S sobivanjem torej pozitivno vplivamo na razvoj pomembnih socialnih kompetenc.

Maruša Prelogar, vzgojiteljica v oddelku otrok v starosti 5-6 let