ZAKLJUČEK PROJEKTA "EKO NAHRBTNIK"

Eko nahrbtnik je oblika sodelovanja s starši, ki sem jo zasnovala in preizkusila nekaj let nazaj, ko sem nazadnje vodila skupino najstarejših otrok. Dejavnost je bila pri otrocih priljubljena, skozi njeno izvedbo pa so se razkrili skriti talenti družinskih članov, okrepil se je interes otrok za ustvarjanje z odpadnim materialom, otroci so razvijali celo paleto kompetenc: od jezikovnih, do finomotoričnih, če omenim le najbolj očitne. Skozi projekt so igivo in nevsiljivo razvijali okoljsko zavest. In še bi lahko naštevala. Nič drugače ni bilo v letošnjem šolskem letu.

Vsak ponedeljek smo z žrebom določili otroka, ki je domov odnesel nahrbtnik z naključno izbranim odpadnim materialom, škarjicami in lepilom, priložene pa so bile tudi tri slikanice z okoljsko tematiko. Ves teden so imeli otroci čas, da skupaj s starši, sorojenci ali drugimi družinskimi člani prelistajo slikanice, iz odpadnih materialov pa ustvarijo poljuben izdelek. Izdelek so čez teden dni predstavili vrstnikom v jutranjem krogu, nato pa izžrebali naslednjega otroka, ki je nahrbtnik odnesel domov.

"Stranski učinki" so bili skoraj vsakodnevno prosto ustvarjanje iz odpadnih materialov v likovnem kotičku, spontano domače ustvarjanje tovrstnih izdelkov in prinašanje le-teh v vrtec, zbiranje odpadnega materiala s strani otrok, preko manipulacije z različnimi materiali (plastika, karton, volna, kovina ...) pa so dobili neprecenljive izkušnje, ki jim bodo prišle zelo prav pri likovnih in tehničnih dejavnostih v prihodnje.

Zapisala Maruša Prelogar, vzgojiteljica v oddelku otrok v starosti 5-6 let