3. MOBILNOST: Zagorje ob Savi, Slovenija

Tretji projektni trening v okviru projekta Erasmus+, Most do večkulturnega učenja in ustvarjanja je potekal od 3.10. do 7. 10. 2022 na Zasavski ljudski univerzi v Zagorju ob Savi, ter v posameznih segmentih tudi v Trbovljah v sodelovanju in organizaciji Vrtca Trbovlje. Pri tem se nas je združilo kar 7 organizacij iz 4 različnih držav – to s(m)o: Ljudska univerza Jesenice (kot vodilni partnerji), Zasavska ljudska univerza in Vrtec Trbovlje iz Slovenije, Pučko otvoreno učilište Koprivnica in Dječji vrtič Tratinčica iz Hrvaške, OÜ Vestifex iz Estonije in Educational LTD s Cipra.

Tema tokratnega LTT – aktivnosti učenja/poučevanja in usposabljanja je bila: Didaktika za prepoznavanje fizičnih/kemijskih/tehničnih pojavov.

Prvi dan je bil namenjen spoznavanju udeležencev med seboj, predstavitvi slovenskega šolskega sistema ter predstavitvi implementacije pilotnega programa Uporabne stvari iz odpadnih materialov. Na koncu dneva nas je čakal še družabni dogodek, kjer smo udeležene države predstavile svoje najbolj značilne jedi.

Drugi dan je bil namenjen predstavitvi medgeneracijskih aktivnosti na temo fizikalnih, kemijskih in tehničnih pojavov. Začeli smo tudi z izdelavo didaktičnih pripomočkov. Tekom drugega dne pa smo obiskali tudi VDC Zasavje, kjer so nam pripravili prav poseben plesni in glasbeni program ter nam predstavili primere dobrih praks na področju medgeneracijskega sodelovanja in učenja.

Tretji dan je bil namenjen konkretnemu delu na naših projektih, ki so zajemali izdelavo vulkana, tehtnice, katapultov, mlina za proizvodnjo elektrike za samooskrbno kmetijo in različnih pripomočkov za preizkus fizikalnih zakonitosti. Sledile so tudi intenzivne priprave na Skupnostni festival Most do medkulturnega in medgeneracijskega učenja in ustvarjanja, ki je potekal četrti dan v Delavskem domu Trbovlje. Namen festivala je bil o projektu in projektnih aktivnostih seznaniti upokojence, izobraževalce odraslih, predšolsko osebje ter ostale, ki se zavedajo, da z medgeneracijskim učenjem premagujemo verzeli med generacijami. Otroci iz Vrtca Trbovlje pa so preizkusili pripravljene didaktične pripomočke in spoznavali fizikalne, kemijske in tehnične pojave. Po festivalu smo obiskali tudi prostore Vrtca Trbovlje – enota Pikapolonica, Virtualni muzej rudarstva 4. DRITL in dve stari rudniški stanovanji na Njivi.

Naše LTT srečanje Didaktika za spoznavanje fizikalnih, kemijskih in tehničnih pojavov smo zaključili v petek, 7. 10. 2022  Poleg razvijanja kakovostnih medgeneracijskih aktivnosti smo v tem tednu imeli priložnost spoznati bogato kulturno dediščino lokalnega okolja, okrepiti partnerske vezi in se poglobiti v pomen in prednosti, ki jih nosita medgeneracijsko in medkulturno sodelovanje in učenje.

MEDGENERACIJSKI PROGRAMI in lokalni načrti v okviru tematike: Didaktika za prepoznavanje fizičnih/kemijskih/tehničnih pojavov

GRŠČINA
HRVAŠČINA