Dostopnost
Temno-svetli kontrast
Svetlo-temni kontrast
Sivine
A
A
A
Velikost
Prekliči vse
Oblak

Vrednote v letu 15-16

V šolskem letu 2015/2016 smo v okviru programa Etika in vrednote delali na naslednjih treh modulih:

 

  • Pravičnost
  • Tradicija
  • Delo in ustvarjalnost

 

V modulu Pravičnost je bil poudarek na brezpogojno enakopravnem odnosu do vseh in upoštevanju pravil, ki so predpogoj, da se le ta lahko vzpostavi. Tako smo se osredotočili na pravila, ki veljajo v družini, vrtčevski skupini, družbi nasploh, pa tudi v prometu. V enoti Pikapolonica smo se tako odzvali na povabilo mamice, ki dela na Občini. Tam so nam na zanimiv način predstavili njihovo delo ter pravila, ki veljajo za vse občane enako. Pripravili so nam tudi testno vožnjo z otroškimi vozili, kjer smo preverili poznavanje najpomembnejših prometnih znakov in pravila varnega obnašanja v prometu. Otroci so na koncu dobili tudi „vozniško dovoljenje“.

Obiskali smo tudi Policijsko postajo Trbovlje, kjer so nam na primeren način prikazali, kako skrbijo za našo varnost in kako pomembno je upoštevanje pravil za varnost vseh ljudi. Podarili so nam kresničke za boljšo vidnost v prometu, nas pogostili z bonboni, nazaj v vrtec pa odpeljali s policijskim vozilom – marico. Vožnja je bila seveda še posebej zanimiva, ko so zatulile sirene.

 

V modulu Tradicija smo se osredotočili predvsem na zgodovino naših krajev. Tako smo obiskali Muzej Trbovlje. Tam nam je kustosinja ga. Nevenka Hacin pripravila zanimiv program. Otroci so tako na slikovit način doživeli zanimivosti iz zgodovine našega kraja, predvsem rudarjenja, pa tudi načine kako so včasih ljudje v naših krajih preživljali prosti čas (kulturni, športni domovi, kinodvorane, plavalni bazen, godba...). V dar smo dobili dve žogici - „cotarci“, narejenih iz nogavic. Tako so včasih mame svojim otrokom izdelovale igrače. V vrtcu pa so potem otroci izdelovali punčke iz cunj. V vrtcu smo na to temo pripravili tudi manjšo razstavo starih predmetov, ki so bili otrokom nepoznani, saj jih danes ne uporabljamo več.

Na temo tradicije smo se odpravili na sprehod po Trbovljah in si ogledali kipe Stojana Batiča, akademskega kiparja, rojenega leta 1925 v Trbovljah. Njegova dela krasijo prostor pred Zasavskim muzejem Trbovlje in sestavljajo veliko spominsko kulturno obeležje. Ogledali smo si tudi kipe rudarjev pred Delavskim domom in mozaik na pročelju stavbe Delavskega doma, ki je delo akademskega kiparja Marija Preglja. Oba umetnika sta prejemnika Prešernove nagrade, Stojan Batič za cikel Rudarji, Marij Pregelj pa za mozaik.

Utrip življenja v nekdanjih rudarskih revirjih smo osvetlili tudi s pomočjo knjige avtorice ga. Jane Mlakar „Teknilo nam je“. Knjiga nam prikaže vsakdanjo in praznično prehrano v naših krajih (od začetka do 60. let 20. stol.). V njej smo med drugim našli tudi recept za tradicionalni funšterc in se odločili, da ga bomo skupaj spekli kar v igralnici. Otrokom je bil tako všeč, da si ga sedaj večkrat zaželijo.

Prebrali smo zgodbo o škratu Perkmandeljcu, ki je rudarjem v rudniku marsikdaj rad ponagajal, velikokrat pa jim je tudi pomagal, ko jih je opozoril na nevarnosti, ki so nanje prežale v rudniku. G. Marjan Frelih – Mančo se je prijazno odzval našemu povabilu in nas v vrtcu obiskal kot škrat Prekmadeljc. S seboj je prinesel stvari, ki so jih včasih rudarji uporabljali pri svojem delu in nam pripovedoval o svojih škratovskih dogodivščinah. Otroci so tako na humoren način spoznali še nekaj značilnosti o delu rudarjev. V dar smo dobili pobarvanke slikarja g. Jožeta Ovnika.

 

V modulu Delo in ustvarjalnost je bil poudarek na spoznavanju poklicev. Obiskali smo lekarno in spoznali poklic farmacevta. Obiskali smo tudi steklarja in urarja, se udeležili čebelarske razstave in spoznali delo čebelarja.  Kar nekaj staršev pa je prišlo med nas in nam predstavilo svoje poklice. Na temo ustvarjalnosti smo v tem modulu veliko ustvarjali iz odpadnega materiala. Kar nekaj časa pa smo namenili tudi urejanju oklice vrtca – očistili smo travnik, pograbili veje, pobirali smeti in podobno. Dela nam pač nikoli ne zmanjka. 

                                                                                        Pripravila: Metka Medvešek, koordinatorica