Barbara

POLOMLJENA KOČIJA

V letošnjem šolskem letu smo se prijavili na natečaj »Polomljena kočija«, ki ga izvaja komisija za preprečevanje korupcije. Sodelujemo tudi z DDT v projektu »Stop motion«. Namen sodelovanja je seznanjanje otrok z novimi mediji. Mi smo oboje združili in nastal je čudovit izdelek, čisto prava risanka.

Prvotni namen projekta je bil približati otrokom vsebino in sporočilo zgodbe in to smo vsekakor uspeli. Hkrati pa smo na inovativen način nadgradili likovno upodabljanje zgodbe z gibljivimi slikami. Risbe so se poslikale z ustrezno aplikacijo, ki omogoča izdelavo kratkega animiranega filma. Na ta način smo predstavili otrokom nov medij, ki ga lahko uporabljajo v kreativne namene, hkrati pa smo spodbujali njihovo ustvarjalnost, kreativnost in timsko delo.

Za motivacijo in vodilo nam je bila vseskozi slikanica Polomljena kočija. Otrokom je bila ideja da sami naredimo animirani film (risanko) všeč. Potrebno je bilo narediti načrt.

Sprva je bilo potrebno vse narisati in izdelati ozadje. Nato smo se lotili snemanja.

Vsi otroci so se preizkusili v vseh vlogah. Ves čas pa so tudi vsi aktivno sodelovali. Vedno je vzporedno potekalo snemanje in ustvarjanje scene in likov za naslednje inserte.

Samo snemanje risanke je potekalo en teden. Otroci so lepo sodelovali in bili motivirani.

Ves čas so lahko preverjali, popravljali kratke inserte in si zavrteli svoj del, ki so ga prispevali.

Med seboj so vloge tudi večkrat zamenjali in prehajali od snemalcev k scenaristom in nazaj.

Ko so bili posneti vsi prizori, smo pričeli s snemanjem glasov. Organizirali smo avdicijo, kar je bilo otrokom zabavno. Komisija za izbor pa so bili seveda tudi otroci. Tako smo dobili glavne vloge. Da je bilo otrokom lažje, hkrati pa je dobilo to priložnost več otrok, sta vlogo glavnega lika Mojce odigrali dve deklici, vlogo kočijaža pa dva dečka. Nekateri so bili zelo pogumni, drugi bolj sramežljivi in zadržani. Prav vsi pa zelo ponosni.

Ne le da so bili vsi aktivni, predvsem so se vsi zabavali.

Ko je bila risanka gotova, smo na ogled najprej povabili ostali dve starejši skupini otrok v naši enoti.

Risanka se je 13. decembra 2018 vrtela na osrednji prireditvi  v Slovenski kinoteki v Ljubljani, kjer smo prejeli priznanje.

Ponosni nisva le na otroke, temveč tudi na naju, da nam je uspelo.

Risanko si lahko ogledate na linku:

vzg. Barbara Adeeb