Pikapolonica

V PRIČAKOVANJU POMLADI

Tako kot se zunaj spreminjata vreme in narava, se tudi v našem vrtcu zima počasi poslavlja. To je razvidno predvsem iz otroških likovnih del, ki krasijo notranjost vrtca. Likovna dela otrok so tako v tem času prevladala v bolj veselih, živih in razgibanih motivih in barvah. Naš vrtec so takšna likovna dela še posebej popestrila.

In kakšne barve otroci najpogosteje uporabljajo?

Prof. dr. Ljubica Marjanovič Umek, razvojna psihologinja, pravi: »Barv realistično praviloma zelo pogosto še ne uporabljajo vsaj tja do 5. leta, ker jim posnemanje realnosti ni ključnega pomena pri likovnem izražanju. Npr. sonce bodo narisali, četudi nimajo rumene barve, če so se odločili, da ga bodo imeli na risbi. Trava je lahko modra, ker jim je pomembno to, da se otroci igrajo na travi in "se imajo fino" in ne to, ali so barve "pravilne", ali je razporeditev v prostoru ustrezna in pravilna in ali so pravilna razmerja med liki (velikost, prikrivanja ...) itn.«

Potrebno se je zavedati, da imajo otroci obdobja priljubljene barve in so lahko sončki modri/roza, drevesa rdeča in morje zeleno.

Naši otroci so pri likovnem ustvarjanju svobodni in ustvarjalni, z barvami eksperimentirajo, se z njimi seznanjajo in jih spoznavajo.

Vsi skupaj, tako otroci kot strokovne delavke, pa že nestrpno pričakujemo, da se bodo žive barve pokazale tudi zunaj v naravi, saj bo to znak, DA JE V NAŠE KRAJE PRIŠLA POMLAD, ki jo vsi že komaj čakamo. Kaj pa vi?

Otroci in strokovne delavke vrtca PIKAPOLONICA