Pikapolonica

ZDRAVJE V VRTCU

Tudi v letošnjem šolskem letu smo se v enoti Pikapolonica priključili projektu Zdravje v vrtcu v sodelovanju z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje. Cilj projekta je oblikovati vrtčevsko okolje kot skupnost, ki je zavezana skrbi za dobro počutje in zdravje, utrjevati pozitiven odnos do zdravja ter delovati v smeri zmanjševanja nastanka bolezni in poškodb.

Strokovne delavke smo zato celo leto izbirale vsebine in metode prilagojene starosti, potrebam in interesom otrok.

Otroci prvega starostnega obdobja so predvsem spoznavali raznovrstno hrano in kulturno prehranjevanje,  se urili v samostojnem in pravilnem umivanju rok, hkrati pa z varčevanjem z vodo in prinašanjem odpadnega papirja in plastenk pripomogli tudi k skrbi za okolje. S pomočjo različnega didaktičnega materiala in skozi vsakodnevne situacije so spoznavali osnovna čustva, jih poimenovali in na različne načine izražali. Ugotavljali so tudi, od kod pridejo dojenčki in kako je treba zanje skrbeti.

Otroci drugega starostnega obdobja so zdrav in varen način življenja pogosto spoznavali v sodelovanju z okoljem: obiskali so porodnišnico in zdravstveni dom, čebelarja, se udeležili izobraževalnega programa Kolesarčki, v vrtec smo povabili policista in reševalca, sodelovali smo na prireditvah Dan brez avtomobila in Rožnati oktober ter se udeležili Svitovega dogodka. Otroci so celo leto pod budnim očesom trenerjev spoznavali različne športe v telovadnici Športni raj.

Čisto vsi v Vrtcu Trbovlje – od najmlajših do najstarejših – pa smo letos pridno gibali. Vključili smo se v program FIT KOBACAJ, ki prav tako skrbi za promocijo gibanja za krepitev zdravja otrok v vrtcih in šolah.  Pa ne samo to! Z nami so pridno gibali tudi naši starši: na popoldanskih srečanjih posameznih skupin, na druženju treh generacij ŠPORT ŠPAS v mestnem parku ter v enotedenskem projektu Beli zajček, ko smo vsi skupaj v vrtec hodili peš ter tako poskrbeli, da je zajčkov kožušček ponovno dobil lepo belo barvo, zrak v našem mestu pa je bil tako vsaj malo čistejši. Mi pa posledično seveda bolj zdravi!

Strokovne delavke enote Pikapolonica