Pikapolonica

ZDRAVJE V VRTCU

Tudi v letošnjem šolskem letu smo se v enoti Pikapolonica priključili projektu Zdravje v vrtcu v sodelovanju z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje. Cilj projekta je oblikovati vrtčevsko okolje kot skupnost, ki je zavezana skrbi za dobro počutje in zdravje, utrjevati pozitiven odnos do zdravja ter delovati v smeri zmanjševanja nastanka bolezni in poškodb.

Strokovne delavke smo zato celo leto izbirale vsebine in metode prilagojene starosti, potrebam in interesom otrok.

Otroci prvega starostnega obdobja so predvsem spoznavali raznovrstno hrano in kulturno prehranjevanje, se urili v samostojnem in pravilnem umivanju rok ter se navajali na kahlico in stranišče. Strokovne delavke so vsakodnevno izvajale različne in otrokom zanimive gibalne dejavnosti, na temo gibanja pa so izvedle tudi popoldansko srečanje s starši. Z obiskom zobne asistentke so se otroci naučili pravilnega umivanja zob, z obiskom ambulante pa premagali strah pred zobozdravnikom. Med aktivnostmi v poletnih mesecih so spoznavali, kako se ustrezno zaščitimo pred soncem.

Otroci drugega starostnega obdobja so zdrav in varen način življenja pogosto spoznavali v sodelovanju z okoljem:

• obiskali so porodnišnico ter med igro negovali dojenčke in skrbeli zanje,
  • na tradicionalnem slovenskem zajtrku nas je obiskal čebelar in nam razložil pomen in način dela s čebelami,
  • udeležili so se izobraževalnega programa Kolesarčki in spoznavali svojo vlogo in ustrezno ravnanje v prometu,
  • sodelovali so na prireditvi Rožnati oktober in obiskali Svitov dogodek ter učno kmetijo Pod hrastom,
  • 1x mesečno so strokovne delavke izvedle vadbene ure v telovadnici Športni raj,
  • 1x tedensko pa so otroci pod vodstvom trenerjev Zavoda za šport spoznavali atletiko, gimnastiko, mini rokomet, mali nogomet, plezanje in karate,
  • udeležili so se Mini olimpijade ter humanitarnega teka na stadionu Rudar.

Posamezne skupine naše enote so se tudi v letošnjem letu priključile programu FIT KOBACAJ, vsi skupaj pa smo pridno gibali tudi po smernicah programa MALI SONČEK.

Zapisala: Barbara Koritnik